Nurkowanie to dla wielu osób pasja. Odkrywanie podwodnego świata i zatopionych wiele lat temu pozostałości, zawsze wiąże się z dreszczykiem emocji. Nurkowanie może być jednak niebezpieczne, szczególnie biorąc pod uwagę pozostawione wraki i przymocowane do nich liny.
Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas odkrywania podwodnej przestrzeni, warto zaopatrzyć się w nóż nurkowy. Jak wybrać odpowiedni nóż do nurkowania? Jakie funkcje powinno spełniać ostrze? Czym się kierować podczas zakupów?
Czym jest nóż nurkowy i jakie są jego funkcje?
Nóż nurkowy to narzędzie niezbędne podczas nurkowania zarówno rekreacyjnego, jak i badawczego. Ostre akcesorium pozwala na bezpieczne poruszanie się pod wodą. Nóż wyposażony w ostre ostrze umożliwia przecinanie lin i sznurów pod wodą, co pozwala uniknąć problematycznego wplątania się w sieci.
Sprzęt jest szczególnie przydatny podczas eksplorowania podwodnych wraków i jaskini, gdyż ułatwia oczyszczanie drogi. Nóż nurkowy to sprzęt przeznaczony również dla amatorów, którzy decydują się na rekreacyjne nurkowanie w danym miejscu.
Jak wybrać najlepszy nóż nurkowy?
Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, jednakże podczas zakupów należy wziąć pod uwagę przede wszystkim następujące czynniki:
1) Rodzaj ostrza. Dobrej jakości nóż nurkowy powinien posiadać ostrze ze stali nierdzewnej, aby nie uległ korozji podczas nurkowania.
2) Ostre ostrze. Nóż jest narzędziem, które umożliwia wydostanie się z sieci, dlatego musi być bardzo ostry, aby przeciąć nawet grubą linę. Przecinanie sznura pod wodą wygląda zupełnie inaczej niż na lądzie. Czynność ta jest w dużej mierze utrudniona, toteż ostrze musi być wysokiej jakości.
3) Solidna obudowa. Schowek na nóż musi zabezpieczać ostrze przed wysunięciem się podczas przebywania w wodzie. Niekontrolowane wyciągnięcie ostrza może skutkować raną ciętą lub uszkodzeniem kombinezonu.
4) „Oczko” pozwalające przecinać sieci. Profesjonalny nóż nurkowy powinien posiadać charakterystyczne „oczko”, które umożliwia efektywne przecinanie sieci, nawet w trudnych podwodnych warunkach.
5) Ergonomiczny chwyt – posługiwanie się narzędziami pod wodą jest utrudnione, dlatego rękojeść powinna z łatwością dopasować się do anatomicznego kształtu dłoni, w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa.
6) Zaczepy/paski zaczepowe – elementy najczęściej wykonywane z silikonu, które gwarantują lepszą przyczepność, przez co trudniej zgubić nóż w morskiej toni. Paski pozwalają na przypięcie ostrza do stroju.
7) Ząbki i wgłębienia. Zdecydowanie lepiej tnie się liny, gdy ostrze posiada wypustki i gęste ząbki.
8) Rękojeść odporna na wilgoć. Najlepiej jeżeli ten element noża został wykonany z tworzywa sztucznego lub z gumy. Wtedy istnieje pewność, że wilgoć nie dostanie się do środka, niszcząc tym samym strukturę rączki.
9) Dodatkowe funkcje. Podczas nurkowania powinno się ograniczać zbędny balast, dlatego należy zdecydować się na produkt, który łączy w sobie kilka funkcji. Przykładem jest nóż, którego rękojeść została uformowana w młotek pozwalający na lepsze i bezpieczniejsze pokonywanie przeszkód podczas eksplorowania podwodnych zabytków.
Rodzaje noży do nurkowania
1) Nóż hakowy
Jego konstrukcja pozwala na ucinanie lin, żyłek oraz sznurków. Ponadto jest zdecydowanie najłatwiejszy w obsłudze, więc nadaje się również dla początkujących nurków.
2) Nóż ze stępionym ostrzem
Może służyć również jako śrubokręt.
3) Sekatory/nożyce nurkowe
Urządzenia są bardzo praktyczne, jednakże wymagają odpowiedniej wprawy, gdyż do ich obsługi potrzebne są obie ręce. Propozycja dla średniozaawansowanych nurków, którzy pobierają materiał badawczy lub dokumentują zabytki pod wodą.
4) Inne narzędzia tnące
Te elementy posiadają zazwyczaj wysuwane ostrze, które po wyciągnięciu przybiera kształt klasycznego noża.
Należy jednak pamietać, że każdy nóż powinien być odpowiednio przechowywany, aby przedłużyć jego trwałość. Szczególnie powinno się po każdym użyciu wypłukać nóż w czystej słodkiej wodzie. Ma to znaczenie szczególnie dla osób nurkujących w słonych wodach, które sprzyjają psuciu się noża.
Eksperci polecają również naniesienie warstwy smaru silnikowego, w celu lepszego zabezpieczenia ostrej części. Dzięki tym wyszczególnionym praktykom, nóż nurkowy posłuży przez wiele lat, a jego ostrość wciąż będzie się utrzymywała na wysokim poziomie.
Noże nurkowe – Ranking , Opinie
Szukasz odpowiedniego noża do nurkowania zarówno do rekreacji, jak też do zaawansowanego użytkowania? Sprawdź poniższy ranking noży nurkowych przygotowanych we współpracy z portalem nokaut.pl