Żabka to chyba najbardziej znany, klasyczny styl pływacki. Mimo jego popularności należy on jednak do najtrudniejszych, ponieważ wymaga nie tylko harmonijnej pracy kończyn, ale i bardzo dobrze zsynchronizowanej koordynacji ruchów pływaka.
Fizjoterapeuci zwracają uwagę, że warto nauczyć się poprawnie pływać żabką, gdyż styl ten bardzo dobrze uaktywnia współpracę obu półkul mózgowych. Ponadto pływanie żabką jest niezwykle estetyczne i – kiedy już opanujemy dobrze jego zasady – pozwala świetnie zregenerować się w wodzie, efektywnie odpoczywając nawet na bardzo rozległych dystansach pływackich. Jeżeli posługujemy się tym stylem bezbłędnie, oszczędzamy energię i z treningu wracamy niezwykle zrelaksowani fizycznie i psychicznie.
Styl pływacki żabka
Opanowanie tego stylu pływackiego warto zaplanować zapisując się na wiarygodny i polecany kurs pływania lub zajęcia indywidualne u doświadczonego instruktora. To bardzo ważne, ponieważ dobre, prawidłowe nawyki będą procentować, a samodzielny trening obarczony jest zawsze sporym ryzykiem błędów technicznych.
Łatwiej więc się uczyć od początku na dobrym poziomie niż oduczać fatalnych nawyków i pozbywać złych skłonności. Styl pływacki, jakim jest żabka stawia naprawdę spore wymagania jego adeptom, ale i przynosi ogromną satysfakcję tym, którzy już go opanowali.
Pływanie żabką dla początkujących – jak pływać?
1. Prawidłowa pozycja rąk w żabce
W żabce bardzo ważny jest każdy element zachowania tego stylu pływackiego.
Na początku warto więc przyswoić prawidłową pozycję rąk. Pozycja początkowa klasycznego stylu żabki wygląda tak, iż pływak kładzie się na brzuchu z wyciągniętymi przed siebie rękami i wyprostowanymi nogami.
Następnie rozpoczyna ruch, pilnując aby ręce pozostawały nieco ugięte w łokciach. Woda odpychana i rozpraszana jest w bok i w dół. Dłonie kierujemy na zewnątrz ciała, zaś palce powinny być swobodnie złączone, jednak bez zbędnego napięcia. Ramiona nie przekraczają nigdy wysokości barków.
W finalnym etapie tego ruchu ręce składa się tuż przed klatką piersiową, a potem są one energicznie i miarowo prostowane. Warto przy tym unikać typowych błędów popełnianych w nauce żabki, do których trenerzy zaliczają między innymi zbyt gwałtowne składanie rąk nad tułowiem, pominięcie fazy odpychania wody na zewnątrz, w bok i na dół, a także przekraczanie linii barków lub układanie dłoni w pozycji poziomej podczas ruchu.
2. Nogi w żabce
Jeszcze ważniejszym elementem prawidłowego pływania żabką jest praca nóg.
Specjaliści w dziedzinie technik pływania wyliczyli nawet, że aż 70-80% prędkości rozwijanej przez pływaka pochodzi z naszych kończyn dolnych. Na początku nogi powinny więc zostać starannie, choć nie sztywno wyprostowane, a następnie ugięte w kolanach.
Wtedy pływak zdecydowanie odpycha się od wody. Stopy podczas tego ruchu są wyprostowane i znajdują się w tak zwanej pozycji flex. Pracują one na wysokości bioder lub delikatnie przekraczając ich linię. Warto przy tym unikać zbyt rozległego i rozszerzonego ułożenia nóg podczas wykonywania ich ruchów i uważać na prawidłowe położenie stóp. Niedozwolony jest również sztywny, napięciowy i pionowy ruch nóg.
3. Głowa i oddech
Bardzo ważnym składnikiem żabki jest również poprawne ułożenie głowy pływaka oraz uważność na oddech podczas ruchu. Jeśli głowa będzie źle ułożona, pływak szybko straci energię.
W klasycznej żabce głowa ułożona jest naturalnie i swobodnie tuż pod lustrem wody, a wychyla się ponad jej powierzchnię tylko po to, aby spokojnie zaczerpnąć powietrza. Wynurzenie głowy jest przy tym zsynchronizowane z pracą górnej części pleców.
Podczas wynurzeń brodę skłania się w stronę klatki piersiowej, spoglądają w lustro wody. Wielu adeptów stylu pływackiego żabką boryka się ze zbyt płytkim oddechem i walczy ze złym nawykiem nadmiernego wynurzania głowy nad jej powierzchnię. Trening pod okiem fachowca pozwala jednak pokonać i te ograniczenia.
Zalety pływania żabką
Styl pływacki, jakim jest żabka zaliczany jest do najbardziej polecanych elementów treningu pływackiego, ogólnorozwojowego, a nawet rehabilitacyjnego dla osób borykających się z chorobami kręgosłupa oraz przeciążonych codziennym stresem.
Żabka pomaga także uspokoić i wyrównać oddech, co w przypadku osób powracających do zdrowia po przebytych depresjach i zaburzeniach nerwicowo-lękowych jest naprawdę wielką szansą. Ponadto styl ten:
- wyszczupla i modeluje całą posturę ciała, nadając sylwetce elastyczność,
- doskonale spala nawet głęboką tkankę tłuszczową,
- poprawia metabolizm i krążenie krwi w całym organizmie,
- wzmacnia mięśnie i stawy, dotleniając cały organizm ,
- szybko i bezpiecznie podnosi ogólną wydolność wszystkich układów ciała.
Żabka jest bezpiecznym i łagodnym stylem pływackim, polecanym także kobietom w ciąży i seniorom, którzy chcą o siebie zadbać nawet w czasie rekonwalescencji po chorobie lub – jak to ma miejsce w przypadku przyszłych mam – przygotowują się do pokonania stresu porodowego i wyzwań połogu.
Pływanie żabką a kalorie
Pływanie żabką polecana jest również osobom zainteresowanym redukcją swojej wagi. Warto bowiem wiedzieć, że trening pływacki tego typu, wykonywany przez godzinę zegarową w spokojnym tempie pozwala spalić od 400 do 500 kalorii. To świetny wynik biorąc pod uwagę fakt, że nie jest to styl wysiłkowy, a spokojny rodzaj pracy z ciałem przede wszystkim odprężający i całościowo regenerujący organizm.
Żabka – skorzystaj z videoporadnika!
Trenując pływanie żabką, warto skorzystać z wizualizacji w postaci videoporadnika. Spójrzmy na materiał filmowy pod kątem koordynacji wszystkich elementów jej stylu klasycznego. Widzimy, że najistotniejsza sprawa to dbałość o to, aby poruszenie ramion wykonywane było ściśle w momencie, kiedy nogi nie oporują.
Nogi wypychane być natomiast w tył, kiedy ręce zostały już zdecydowanie wyprostowane ku przodowi. Sekwencja ta opisywana jest przez trenerów jako łańcuch ruchów typu: poruszanie ramionami – wdech – poruszanie nogami i wydech. Taką kolejność ruchów i działań zachowujemy w żabce. Finałem jednej, udanej sekwencji ruchowej jest tak zwana faza poślizgu w wodzie. Ciało jest wówczas całkowicie wyprostowane i opływane delikatnie wodą.
Żabka wymaga precyzji i pokory wielokrotnego treningu
Klasyczny styl pływacki, jakim jest żabka, wymaga – zwłaszcza od początkujących pływaków – perfekcyjnej pracy nad techniką pływacką. Tylko poprawne nawyki i praca nad sobą przyniosą tu pożądane efekty treningowe.
Niestety, nawet najmniejsze przekłamania w tej technice skutkują bowiem nie tylko nadmierną męczliwością pływaka, utratą harmonii i tempa pracy rąk i nóg, ale i nie przynoszą pożądanych rezultatów. Żabka to styl maksymalnej precyzji!