Pływanie jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie, a szczególnie w krajach, w których zbiorniki wodne charakteryzują się cieplejszą temperaturą cieczy. Taki sposób aktywności fizycznej niesie za sobą szereg korzyści.
W Polsce jednak mimo szerokiego dostępu do pływalni to co trzeci Polak twierdzi, że słabo radzi sobie w wodzie. Co jeszcze warto wiedzieć o pływaniu? Jak nauczyć się pływać?
Dlaczego warto pływać?
Aktywność fizyczna wykonywana w wodzie jest korzystniejsza zarówno na zdrowia psychicznego, jak i fizycznego niż sport wykonywany na ziemi. Pływanie pozwala rozwinąć muskulaturę oraz poprawić kondycję. Dzięki pływaniu można spalić bardzo dużo kalorii (średnio pięćset kalorii na godzinę). Ponadto:
- pozwala skorygować wady postawy,
- zapobiega przeziębieniu, zapaleniu płuc,
- wzmacnia naczynia krwionośne,
- pozwala zwiększyć pojemność płuc,
- zwiększa bezpieczeństwo podczas przebywania w pobliżu otwartego akwenu wodnego,
- odpręża.
Wielu lekarzy oraz fizjoterapeutów poleca pływanie w ramach rehabilitacji po urazie lub przy schorzeniach kręgosłupa.
Pływanie jest dyscypliną dla wszystkich niezależnie od wieku.
Nauka pływania – najpopularniejsze sposoby
1. Kurs pływania z instruktorem
Nauka pływania z instruktorem jest dużo łatwiejsza niż samodzielne uczenie się. Dzięki nauce z instruktorem można nauczyć się precyzyjnie wykonywać określone ruchy. Instruktor na bieżąco koryguje błędy techniczne u podopiecznych.
Nauka pływania pod okiem profesjonalisty zazwyczaj zaczyna się od lekcji testowej, która pozwoli obiektywnie spojrzeć, czy takie lekcje są faktycznie dobrym pomysłem, i zdecydować, czy lepsza jest forma zajęć indywidualnych, czy grupowych. Na takiej lekcji prowadzący określa poziom umiejętności pływackich.
Podczas pierwszych zajęć instruktor jest w wodzie, co zwiększa komfort psychiczny oraz bezpieczeństwo.
Co więcej – instruktor zaprezentuje również techniki oddychania, dzięki którym jest się wydolniejszym. Zajęcia z instruktorem dla wielu osób jest dodatkową motywacją, ponieważ są to zajęcia odgórnie zorganizowane.
Instruktor może wskazać ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu. Taka aktywność bez wody pozwoli wzmocnić odpowiednie partie ciała oraz poprawić wytrzymałość.
2. Samodzielna nauka pływania
Nieumiejętne przebywanie w wodzie może skutkować nabyciem niewłaściwych nawyków ruchowych oraz nawet utratą zdrowia. Jednak samodzielna nauka nie jest niemożliwa. Wymaga więcej dyscypliny, determinacji oraz samozaparcia.
Wybierając samodzielną naukę, warto zainwestować w deskę do pływania oraz nie wybierać otwartych, niestrzeżonych, dużych kąpielisk.
O czym pamiętać przygotowując się do nauki?
Odpowiedni sprzęt do pływania
Dla osób początkujących zalecane jest pływanie z deską, płetwami albo makaronem. Makaron i deska pozwalają utrzymać się na powierzchni wody przy jednoczesnym doskonaleniu pracy nóg i rąk. Płetwy natomiast pomagają w utrzymaniu pozycji horyzontalnej oraz zwiększyć efektywność pracy kończyn.
Nie należy zapominać również o czepku. Zabezpiecza on włosy, sprawia, że sylwetka staje się bardziej opływowa, co ułatwia pływanie oraz chroni uszy. W wodzie chlorowanej warto także mieć na sobie okulary do pływania. Okulary pozwolą uniknąć podrażnień oczu.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo to podstawa. Przed wejściem na pływalnie należy zapoznać się z obowiązującymi tam zasadami. Nieprzestrzeganie ich może skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Dodatkowo nad bezpieczeństwem czuwa wyszkolona kadra instruktorów.
Należy pamiętać, aby wybierać zamknięte pływalnie oraz strzeżone, małe kąpieliska.
Warto również wspomnieć o noszeniu klapek. Bardzo dużo osób zapomina o tym, jakie to ważne. Klapki nie tylko sprawiają, że szansa na poślizgnięcie się na basenie jest dużo mniejsza, ale również chronią przed grzybicą.
Odpowiednie nastawienie
Pozytywne nastawienie jest konieczne przy nauce każdej dyscypliny sportowej. Negatywne myśli nie pozwolą cieszyć się z treningów i osiągać aż tak zadowalających wyników.
Łatwy styl pływacki
Specjaliści osobom początkującym zalecają pływanie w stylu klasycznym – żabką albo kraul na piersiach. Żabka nie wymaga dużego nakładu wysiłku, ale wymaga koordynacji ruchowej. Kraul pozwala na bardzo szybkie poruszanie oraz jest dość prosty. Bardzo często zawodnicy startujący w zawodach wybierają kraul.
Jak nauczyć się pływać? Niezbędne podstawy
Reasumując, czas na naukę pływania jest zawsze oraz dla każdego. Pływanie jest bardzo korzystne dla zdrowia oraz pozwala miło spożytkować wolny czas.