Triathlon to dyscyplina sportowa będąca kombinacją 3 bojów pływania, kolarstwa i biegania. Pierwsze zawody tego typu odbyły się w Stanach Zjednoczonych w latach 70 dwudziestego wieku. Zajmijmy się pływaniem, które jest uznawane za najtrudniejszą część triathlonu.
Pływanie – często najtrudniejsze wyzwanie w triathlonie
Najwięcej wypadków zdarza się podczas pływania dzieje się tak dlatego, że znaczna część uczestników nie potrafi umiejętnie pływać mowa tu o technice. Większość uczestników jest źle przygotowana do tej części triathlonu lub nie jest wcale i nie ma obeznania w pływaniu na otwartych wodach.
Złe wypracowane nawyki takie jak nie kontrolowanie oddechu czy złe poruszanie ramionami i nogami skutkuje dużo większym zmęczeniem czasem dla niektórych tak dużym, że nie są w stanie ukończyć etapu pływackiego.
Dlaczego trening pływania w triathlonie jest ważny?
Trening pływania w triathlonie jest ważny, ponieważ uczymy się umiejętności, które pomogą nam ukończyć ten etap, nie tracąc dużej ilości energii a co za tym idzie będziemy mieć jej więcej do wykorzystania w późniejszych etapach.
Ponadto trening pływania pozwoli nam rozwinąć szybkość, przepłynąć wyznaczony odcinek szybciej. Ponadto trening pływania wpływa pozytywnie na wyniki w innych sportach także w bieganiu i jeździe na rowerze poprzez poprawę kondycji i wytrzymałości.
Gdzie trenować? W basenie zamkniętym czy na wodach otwartych
Odpowiedź brzmi na obu! Chodź większość zawodów odbywa się na otwartych wodach to warto też trenować na basenach zamkniętych jednak trzeba pamiętać, że to całkiem inny typ treningu nie występują np.prądy.
Plusem treningu na basenie jest woda, charakteryzuje się ona idealną przejrzystością, a więc jeśli mamy trenera wyłapie on wszystkie błędy, dzięki czemu będziemy lepiej przygotowani na zawody.
Kolejnym atutem basenów jest ich dostępność niestety mamy zmienny klimat i na wodach otwartych możemy trenować tylko kilka miesięcy w roku i tu z pomocą przychodzą baseny, na których można trenować resztę miesięcy lub w okresie letnim gdy pogoda nie dopisuje.
Jak powinien wyglądać trening pływacki w triathlonie
Trening pływacki w triathlonie na pierwszy rzut oka jest trochę skomplikowany, ale nic bardziej mylnego. Wyróżnia się jego 3 rodzaje:
- tempo
- rozpływanie
- technika
Zazwyczaj trenerzy polecają treningi w tej kolejności rozpływanie-technika-tempo.
Rozpływanie – to kraul na dystansie 2×100 metrów wykonujemy kilka takich przepłynięć później przechodzimy do 5×100 metrów. Zaleca się od 1 do 2 treningów tego typu w tygodniu.
Technika – pływamy w spokojnym tempie, po każdym przepłynięciu 100 metrów zmieniamy styl z kraula na grzbietowy (można używać płetw).
Tempo – robimy 4×100 metrów kraulem po każdej serii odpoczywamy od 20 do 30 sekund.
Podsumowanie
Pływanie to najtrudniejsza część w triathlonie, ale dobrze trenowana może się przełożyć na wyniki w innych bojach i przybliżyć pozycje do podium.