Marzysz o umięśnionej smukłej sylwetce, ale siłownia i trening siłowy nie są dla Ciebie? To nic, wciąż możesz wyrobić swoją sylwetkę i spalić zbędny tłuszcz. Zdziwiony? To wszystko można osiągnąć dzięki regularnemu pływaniu, czyli idealnemu treningowi dla naszego ciała.
Jakie mięśnie angażuje pływanie?
Podczas pływania pracuje ponad 40 mięśni z niemal całego ciała, dlatego jest ono tak skuteczne w procesie spalania tłuszczu, szacuje się, że przez godzinę pływania spala się od 400 kcal do 800 kcal. Zależy to głównie od wagi ciała oraz intensywności pływania, przyjmuje się, że średnie spalanie kalorii wynosi 6 kalorii na każdy kilogram masy ciała na godzinę.
Pływanie stymuluje również spalanie tkanki tłuszczowej po zakończeniu treningu. Istotny jest również fakt, że pływanie rozwija nasze mięśnie bez obciążania stawów i kości, spowodowane jest to tym, że woda stanowi naturalne obciążenie i stawia opór naszym mięśniom, choć mogłoby się wydawać, że ruchy pod wodą nie kosztują nas prawie żadnego wysiłku.
Pływanie rozwija każdą partię ciała, mięśnie które głównie są angażowane, to:
- mięśnie głębokie szyi
- mięśnie klatki piersiowej
- mięśnie skośne i proste brzucha
- mięśnie dolnego odcinka kręgosłupa
- wszystkie mięśnie ud, odwodziciele, przywodziciele, mięsień czworogłowy uda, mięsień dwugłowy uda
- mięsień trójgłowy łydki
- mięśnie grzbietu
- mięśnie ramion
- mięśnie pośladkowe, mięsień wielki, mięsień średni
- zespoły małych mięśni stóp
- zespoły małych mięśni dłoni
Pływanie działa świetnie na mięśnie również pod względem regeneracyjnym, po godzinie pływania czujemy się, jak po delikatnym masażu. Woda rozluźnia również mięśnie, a także ujędrnia skórę. Dzięki pływaniu pozbędziemy się nie tylko tłuszczu, ale również cellulitu.
Pływaj, rozbudujesz swoje mięśnie
Regularne pływanie rozbuduje twoje mięśnie, najlepiej więc, kiedy sesje będą w miarę długie i w wymagające. W krótkim czasie zaobserwujesz zmianę w sylwetce, która tylko spotęguje twoją ochotę na dalsze, dłuższe, oraz częstsze pływanie.
Im bardziej rozwinięte są twoje mięśnie tym jesteś silniejszy, jak i bardziej wytrzymały, spowoduje to, że pływanie będzie łatwiejsze, a sesje będą mogły być jeszcze dłuższe i jeszcze bardziej wymagające.
Rozbudowane mięśnie chronią nasze stawy, pozwala nam to uniknąć kontuzji podczas wszelakich czynności, mięśnie brzucha ochraniają jamę brzuszną oraz znajdujące się w niej organy wewnętrzne. Mięśnie klatki piersiowej chronią płuca oraz serce. Wynika z tego, że rozwinięte mięśnie to nie tylko efekt wizualny, ale także prozdrowotny, dlatego tak warto pływać i pracować nad swoimi mięśniami.
O czym należy pamiętać przy treningu?
- Rozgrzewka – Bardzo ważny element każdego rodzaju treningu oraz innych wymagających fizycznie działań. Jest niesamowicie ważna ze względu na znaczne zmniejszenie ryzyka kontuzji, wszelaki trening po rozgrzewce jest również znacznie przyjemniejszy, ponieważ podczas rozgrzewki nasze ciało przygotowało się do wysiłku i nie jest tak zaskoczone obciążeniem mięśni. Wpływa też pozytywnie ciało, dzięki przyspieszeniu jego regeneracji po treningu.
- Suplementacja – Nie jest rzeczą obowiązkową, wspiera jednak rozwój mięśni jak i kondycję organizmu. Najsensowniejszą opcją suplementacji, jest suplementacja białkiem, kreatyną, oraz aminokwasami. Wszystkie te substancje znajdują się w pożywieniu i są naturalnymi produktami potrzebnymi organizmowi, co czyni je w 100% bezpiecznymi. Kreatyna zwiększa wydolność fizyczną organizmu, wpływa również pozytywnie na mózg. Białko jest naturalnym budulcem mięśni, jego odpowiednia ilość w codziennej diecie jest więc obowiązkowa w przypadku, kiedy chcemy rozwinąć mięśnie. Aminokwasy opóźniają efekt zmęczenia, a także wspierają regenerację mięśni po treningu.
- Dieta – W przypadku regularnej aktywności fizycznej, której celem jest rozwój masy mięśniowej jest rzeczą najważniejszą. Dieta nie musi być specjalistyczna, należy jednak pamiętać, aby codziennie dostarczać wystarczającą ilość makroskładników.
- Długość treningu – Trening nie może być ani za krótki, ani zbyt długi. Po treningu musimy czuć zmęczenie, jednak nie możemy być wyczerpani. Nie możemy kończyć treningu z prawie pełną energią, prawie nie czując zmęczenia. Nie da się jednoznacznie określić długości treningu, jest on różny dla każdego z osobna.
Pływanie kontra bieganie
Między pływaniem, a bieganiem istnieje taka różnica, że pływać może każdy, a biegać już nie. Pływanie zaleca się osobom kontuzjowanym, jak i tym upośledzonym ruchowo, największą zaletą pływania jest rozwój mięśni bez obciążania stawów i kości.
Dzięki pływaniu nauczymy się również odpowiedniego oddychania podczas wysiłku fizycznego, nie możemy bowiem oddychać pod wodą, musimy nauczyć się właściwego sposobu oddychania. Bieganie mocno obciąża układ kostny, niemniej jednak bieganie jak i pływanie przynoszą identyczny, dobry wpływ układ krążeniowy.
Podsumowanie
Pływanie jest bardzo pozytywną dla naszego organizmy aktywnością fizyczną rozwijającą prawie wszystkie nasze mięsnie, nie obciążając stawów, wpływa świetnie na układ krążeniowy. Leczy schorzenia kręgosłupa, pływanie zalecane jest podczas kontuzji i upośledzenia ruchowego.
Widocznie poprawia naszą sylwetkę, mocno przyczynia się do spalania tłuszczu w organizmie. Jest to więc idealny rodzaj aktywności fizycznej, którą może uprawiać prawie każdy. Warto znaleźć więc czas raz, czy dwa w tygodniu na godzinne sesje pływania.