Dieta, czyli sposób odżywiania ma ogromne znaczenie dla zdrowia oraz ogólnego samopoczucia. Osoby uprawiające aktywność fizyczną, w tym także pływanie muszą spożywać posiłki, które dostarczą do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Są one odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz kondycję.
Dieta pływaka powinna przede wszystkim uzupełniać straty energetyczne, które powstają podczas intensywnych treningów. Przebywanie w wodzie bardzo mocno przyspiesza przemianę materii, dlatego tak ważne jest spożywanie posiłków, które dostarczą odpowiednią ilość kalorii.
Co powinna zawierać dieta pływaka?
Intensywne pływanie nie tylko zużywa ogromne ilości energii, ale także może powodować zakwaszenie organizmu. Podczas treningów cały układ mięśniowy narażony jest na kontuzje, dlatego dieta musi gwarantować właściwą regenerację organizmu. Pływacy muszą zadbać przede wszystkim o dostarczenie odpowiednich ilości:
- Białka – jest ono budulcem mięśni. Najlepszym źródłem białka jest chude mięso, np. kurczak, jaja oraz nabiał.
- Węglowodanów – zapewniają energię niezbędną do intensywnych treningów. Znajdują się w owocach i warzywach, brązowym ryżu oraz kaszach.
- Witamin i minerałów – najważniejsze są antyoksydanty, czyli witaminy A,D, E i K. Najlepszym ich źródłem są zielona warzywa oraz orzechy.
Suplementy i odżywki OTE dla pływaków
Oprócz właściwie zbilansowanej diety bardzo ważna jest także dodatkowa suplementacja. Uzupełnią one w odpowiedni sposób zasoby energii i dostarczą niezbędnych substancji odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Szczególnie polecane dla pływaków są odżywki OTE z kwasami Omega 3, które działają przeciwzapalnie. Suplementy z beta-alaniną zwiększają wydajność mięśni oraz poprawiają wytrzymałość aerobową. Nie można także zapomnieć o uzupełnieniu elektrolitów, które dostarczają niezbędnych substancji mineralnych.
Przykładowe posiłki dla pływaków
Przed pływaniem:
Płatki owsiane z dodatkiem sera Ricotta i pistacjami
Składniki:
- 50 g płatków owsianych
- 140 g serka ricotta
- kilka pistacji (można zamienić na inne orzechy)
- łyżka miodu (lub masła orzechowego)
Płatki owsiane ugotować na wodzie lub mleku. Do gorącej owsianki dodać ser oraz miód. Posypać migdałami.
Owsiany omlet
Składniki:
- 3 jajka
- 50g migdałów
- 100g płatków owsianych
- suszona żurawina
- łyżka oleju
Płatki zalać wrzącą wodą. Odczekać, aż wsiąkną całą wodę i ostygną. Białka oddzielić od żółtek i ubić na gęstą pianę. Na koniec dodać jedno żółtko i delikatnie wymieszać. Następnie dodać przygotowane wcześniej płatki, wrzucić garść żurawiny oraz migdałów. Całość wymieszać i wylać na gorącą patelnię na rozgrzany olej.
Po pływaniu:
Pierś z kurczaka w orientalnym sosie z dodatkiem brązowego ryżu
Składniki:
- Pół piersi z kurczaka
- 1 pomidor bez skóry
- 2 plasterki ananasa
- 1 marchewka
- 1/2 cebuli
- kawałek pora
- ząbek czosnku
- brązowy ryż
- 2 łyżki sosu sojowego
Pierś z kurczaka pokroić na długie paski. Przygotować marynatę z sosu sojowego oraz ulubionych przypraw. Umieścić w niej kurczaka i pozostawić na około 1 godzinę. W międzyczasie pokroić marchewkę w słupki, ananasa w kostkę, a pora w plasterki.
Kurczaka usmażyć na oleju lub oliwie. Na osobnej patelni udusić cebulę wraz z czosnkiem. Dodać pozostałe warzywa, oprócz pomidora. Podsmażyć kilka minut, a następnie dodać pomidora. Przyprawić według uznania i dusić, aż pomidor całkowicie się rozpadnie. Pod koniec duszenia dodać kurczaka. Ryż ugotować według przepisu na opakowaniu.
Pływanie to bardzo wymagający sport, który zużywa ogromne ilości energii. Dlatego tak ważne jest spożywanie właściwie zbilansowanych posiłków, które dostarczą przede wszystkim duże ilości białka i węglowodanów, które odpowiedzialne są za właściwe funkcjonowanie mięśni. W codziennej diecie nie może także zabraknąć dużej ilości witamin i minerałów.