Pływanie: Czyli dlaczego warto pływać? Zalety i korzyści

4.8
(5)

Sport to ważny element zdrowego trybu życia. Wpływa na poprawę zdrowia, dobre samopoczucie, szczupłą sylwetkę. Jest tak samo ważny jak zdrowa, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu oraz higieniczny tryb życia. Jednym ze sportów, który przynosi rewelacyjne korzyści dla zdrowia, jest pływanie.

Dlaczego warto pływać?

Pływanie to sport dla każdego, niezależnie od płci, wieku, kondycji. W przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin nie obciąża stawów, kręgosłupa, nie ma negatywnego wpływu na wiązadła. Pływać mogą osoby po urazach czy kontuzjach, ponieważ woda ułatwia wykonywanie ćwiczeń, a przy tym przyjemnie rozluźnia ciało.

10 najważniejszych zalet pływania

10 najważniejszych zalet pływania

Pływanie to sport zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ma wiele zalet, dlatego wiele osób decyduje się na regularne wizyty na basenie. Główne zalety pływania to:

1. Kształtowanie mięśnie

Pływanie pozwala ładnie wzmocnić i ukształtować mięśnie. Kształtuje wiele grup mięśniowych, m.in. ramiona, barki, brzuch, klatkę piersiową, pośladki, nogi. W zależności od wybranego stylu pływackiego można popracować nad wybranym fragmentem ciała.

2. Wzmacnia serce

Pływanie to doskonały sposób na wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego. Pływanie mniej męczy niż inne aktywności, a jednocześnie zwiększa wydolności serca, usprawnia układ krwionośny, reguluje ciśnienie krwi. Regularne wizyty na basenie zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, choroby wieńcowej. Dla serca najkorzystniejsza jest woda w temperaturze ok. 26-30 stopni Celsjusza.

3. Zwiększa gibkość i zwinność

Pływanie należy do sportów ogólnorozwojowych. Działa na wszystkie partie ciała, które w wodzie intensywnie pracują. Rytmiczne wykonywane ruchy rękoma i nogami popoprawiają koordynację ruchową, zwiększają gibkość, zwinność, mają pozytywny wpływ na zwiększanie zakresu ruchów. To idealny sport dla seniorów, który wpływa na poprawę kondycji.

4. Pomaga zgubić zbędne kilogramy

Pływanie i wszelkie aktywności w wodzie to świetny sposób na schudnięcie i spalenie kalorii. Opór wody aktywuje mięśnie do większej pracy, dzięki temu ciało nabiera ładnych kształtów, a zbędne kilogramy szybki znikają. Półgodzinne pływanie pozwala stracić prawie 300 kcal, a przy tym wspomaga metabolizm.

5. Poprawia stan skóry

Aktywność w wodzie pomaga pozbyć się cellulitu, który jest zmorą większości pań. Woda rozbija i likwiduje tłuszcz zgromadzony w tkankach, skóra staje się wygładzona, znikają wszelkie nierówności

6. Pomaga przygotować się do porodu

Aktywność w wodzie pomaga wzmacniać mięśnie pośladków i miednicy, które odbywają ważną rolę przy porodzie. Kobiety w ciąży powinny pływać na plecach, aby niepotrzebnie nie napinać mięśni brzucha. Relaks w wodzie likwiduje obrzęki i pomaga lepiej znosić ciążowe dolegliwości.

7. Wzmacnia kości

Pływanie to nie tylko forma relaksu, ale również świetny sposób na wzmocnienie kości. To dobry sposób na rehabilitację po urazach, kontuzjach i złamaniach, polecany przez rehabilitantów. Ruch wykonywane w wodzie zwiększa gęstość kości, a to zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, na którą narażone są kobiety po okresie menopauzy. Systematyczność aktywność na basenie pozwala dłużej zachować sprawność i cieszyć się młodością.

8. Poprawia samopoczucie

Pływanie, tak jak każda aktywność wyzwala endorfiny, hormony szczęścia. Dodatkowo woda ma pozytywne wpływ na samopoczucie, relaksuje, odpręża, pomaga zapomnieć o codziennych problemach. Udowodniono, że ruch w wodzie zmniejsza stany depresyjne i ogranicza wahania nastroju.

9. Odmładza organizm

Któż nie chciałby być młody? Pływanie to świetny sposób na przedłożenie młodości. Ludzie, którzy regularnie pływają, wyglądają dużo młodziej od swoich rówieśników, mają lepsze wyniki badań, a narządy wewnętrzne dużo sprawniej pracują.

10. Poprawia zdrowie

Pływanie ma wszechstronny wpływ na zdrowie. To wysiłek aerobowy, który wspomaga leczenie takich chorób jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca. Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, który powoduje niepożądane skutki dla organizmu.

Jakich efektów można się spodziewać po miesiącu chodzenia na basen?

Aby pływanie przyniosło oczekiwane efekty, ważna jest regularność. Nie wystarczy raz na miesiąc wejść do wody, ale już dwa-trzy razy w tygodniu przyniosą widoczne efekty. Ważne, aby pływać co najmniej 30 minut, starać się dać z siebie wszystko.

Po miesiącu chodzenia na basen poprawi się kondycja, przepłynięcie długości basenu przestanie być problemem. Będzie można zaobserwować wyszczuplenie sylwetki i utratę 3-4 kilogramów. Powoli zaczną uwydatniać się mięśnie, poprawi się wydolność organizmu, Z każdym kolejnym miesiącem pojawią się nowe efekty.

Pływanie korzyści dla mięśni i stawów

Pływanie ma potwierdzone korzyści dla mięśni i stawów. To dyscyplina sportu polecana przez fizjoterapeutów, która redukuje dolegliwości bólowe, wzmacnia stawy, zapobiega rozwojowi choroby zwyrodnieniowej. Co ważne, sport, nie obciążą stawów, dlatego pływać mogą osoby starsze, z mniej sprawnym układem ruchu.

Pływanie likwiduje bóle i dolegliwości ze strony kręgosłupa, które są problemem wielu ludzi. Siedzący tryb życia powoduje, że kręgosłup boli, każdy ruch staje się problemem. Pływanie to rewelacyjny sposób na pozbycie się tych dolegliwości.

Wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha, odciąża krążki międzykręgowe, a także zwiększa ruchomość stawów. Likwiduje bóle w każdym odcinku kręgosłupa, a także zmniejsza wady postawy.

Pływanie to zdrowie

Jak widać, pływanie to samo zdrowie. To sport, który nie ma sobie równych. Nie tylko podnosi odporność organizmu, pomaga zachować ładną sylwetkę, ale również wspomaga leczenie wielu chorób. Badania dowodzą, że osoby uczęszczające kilka razy w tygodniu na basen rzadziej chorują, mają silne mięśnie, rzadko występują u nich choroby związane z układem ruchu, układem krążenia czy układem oddechowym.

Pływanie to jedna z form rehabilitacji, która wykorzystywana jest do leczenia różnych schorzeń, m.in. zwiększa pojemność płuc. Warto pływać już od najmłodszych lat, dzięki temu zmniejszy się ryzyko wystąpienia wad postawy.

Podsumowanie

Pływania można nauczyć się w każdym wieku. Sport ma nieliczne przeciwwskazania, niemal każdy może pływać. To dyscyplina łącząca przyjemne z pożytecznym, pozwalająca się zrelaksować i jednocześnie zadbać o zdrowie. Nie warto się zastanawiać, tylko wybrać na basen i samem przekonać, jak sport wpływa na zdrowie.

Jak był dla Ciebie użyteczny ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Średnia ocena 4.8 / 5. Ilość głosów: 5

Wpis nie ma ocen! Zagłosuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.