Pływanie a kręgosłup – Dla kogo? Jaki styl wybrać? Poradnik

3
(2)

Pływanie to popularna forma aktywności fizycznej, z której chętnie korzysta wielu naszych rodaków. Wielu z nas pływanie kojarzy się z najlepszą formą uprawnia sportu pod kątem stanu naszego kręgosłupa. Czy faktycznie tak jest i jaki wpływ ma pływanie na kręgosłup? Kwestia ta pokrótce zostanie opisana w poniższym artykule.

Pływanie a kręgosłup

Zacząć należy od tego, że pływanie jest jedną z najlepszych form aktywności fizycznej wykonywanej z myślą o kręgosłupie. Związane jest to z tym, że nasze ciało znajduje się pod wodą, która wpływa bardzo pozytywnie na relaks kręgosłupa, który zostaje w skuteczny sposób odciążony.

Jeśli ktoś zmaga się z problemami z kręgosłupem ewentualne wodne ćwiczenia i styl pływacki powinien konsultować z terapeutą. Wtedy faktycznie będzie można oczekiwać, że pływanie będzie miało pozytywny wpływ na kręgosłup.

Korzyści z pływania

korzyści z pływania

Każdy kto podejmuje aktywność fizyczną ma jakiś cel i liczy na pozytywne efekty takiej aktywności. Podobnie jest z pływaniem, warto więc krótko powiedzieć jakie korzyści dla naszego organizmu niesie pływanie.

  • angażuje dużą grupę naszych mięśni, dzięki czemu rozwijamy górne i dolne partie ciała,
  • rozwój mięśni to pozytywny wpływ na kręgosłup, który zostaje skutecznie odciążony,
  • pływanie pozytywnie wpływa na układ krwionośny, wspiera jego funkcjonowanie, zwiększa wydajność płuc,
  • dzięki pływaniu rozwijamy układ krwionośny i doprowadzamy do lepszej pracy naszego serca
  • pływanie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, dla wielu osób jest zajęciem wyciszającym i uspokajającym,
  • pływanie w przypadku dzieci ma pozytywny wpływ na rozwój sylwetki, zapobiega problemom związanym z kręgosłupem,
  • przez mocne zaangażowanie dużej grupy mięśni pływanie może mieć pozytywny wpływ na osoby, które zmagają się z nadwagą.

Można zauważyć, że pływanie może nieść wiele pozytywnych efektów dla naszego zdrowia, dlatego jest taką formą aktywności, o której powinniśmy pamiętać i po którą faktycznie warto będzie regularnie sięgać.

Jaki styl pływania wybrać na kręgosłup?

Osoby, które zmagają się z problemami z kręgosłupem powinny udać się do specjalisty, który będzie w stanie podpowiedzieć jak powinien wyglądać basenowy trening, by faktycznie miał pozytywny wpływ na kręgosłup.

Każdy człowiek jest inny i jego kręgosłup może mieć różne schorzenia, dlatego o jedną precyzyjną odpowiedź jest trudno. Wydaje się jednak, że w większości przypadków polecany będzie styl grzbietowy oraz styl dowolny zwany kraulem.

Fizjoterapeuci podkreślają, że te dwa style rozwijają mięśnie, które mają wpływ na nasz kręgosłup, dlatego zawsze będą to style wskazane. Nie zawsze jednak każdy styl pływacki będzie wskazany. I tak styl klasyczny nie powinien być wybierany przez osoby zmagające się z lordozą lędźwiową, ponieważ popularna żabka może powodować pogłębienie tej wady.

Kilka ćwiczeń na ból kręgosłupa

Poniżej kilka skutecznych ćwiczeń na ból kręgosłupa: Rotacja tułowia. Przed przystąpieniem do ćwiczeń skonsultuj to z fizjoterapeutą!

Bóle kręgosłupa a przeciwwskazania do pływania

Teoretycznie więc może wydawać się, że pływanie zawsze będzie tą formą aktywności, która będzie wskazana jeśli chodzi o kręgosłup. Jednak jeśli bliżej się temu przyjrzymy to możemy się dowiedzieć, że jednak nie zawsze tak jest. Istnieją również bóle kręgosłupa, które są przeciwwskazaniem do pływania.

Przede wszystkim dotyczy to osób zmagających się z chorobą zwyrodnieniową, która jest w zaawansowanym stadium.

Dodatkowo pływanie powinno być ograniczone u osób, które zmagają się z dyskopatią. Przy tego typu dolegliwościach konieczny będzie kontakt z fizjoterapeutą, który podpowie jakie ćwiczenia w wodzie będzie warto wykonywać, a jakich form aktywności lepiej będzie unikać, by dodatkowo nie nasilać bólu kręgosłupa.

Podsumowanie

Kończąc krótkie rozważania związane z wpływem pływania na nasz kręgosłup należy zauważyć, że taka forma aktywności co do zasady będzie wskazana, natomiast to w jakiej formie będziemy ją realizować uzależniona jest od konkretnych problemów kręgosłupa z jakimi się zmagamy.

Nie zawsze wskazany będzie określony styl pływacki, niekiedy lepszym rozwiązaniem mogą być specjalne ćwiczenia w wodzie dopasowane właśnie do indywidualnych potrzeb.

Warto mieć te wszystkie kwestie na uwadze, tak by przy ewentualnych dolegliwościach kręgosłupa własną aktywność w wodzie poprzedzić wizytą u lekarza bądź fizjoterapeuty, gdzie będzie można ustalić, które formy aktywności będą wskazane, a których powinno się unikać.

Jak był dla Ciebie użyteczny ten wpis?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Średnia ocena 3 / 5. Ilość głosów: 2

Wpis nie ma ocen! Zagłosuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.